Fixtures & Results:- Season 2007-2008


First Team

FA Nationwide Women's Premier Division - Southern Division   The FA

Date
Opponents
H/A KO/Result
Wed 1st Aug

SK Opex Oostende (Tour Match)

A Won 6-0
Thurs 2nd Aug

DV Famkes Merkem

(Tour Match)

A Won 3-2
Fri 3rd Aug

VV Terneuzen

(Tour Match)

A Won 8-1
Wed 8th Aug

Aston Villa

A Lost 4-5
Sun 12th Aug

Stockport County

H Won 3-1
Sun 19th Aug

Portsmouth

H Drew 1-1

Sun 26th Aug

Barnet A Drew 1-1
Sun 2nd Sep Crystal Palace H Drew 2-2
Sun 9th Sep Newquay A Won 2-0
Wed 12th Sep

Reading Royals

A Won 13-1
Sun 16th Sep Colchester United A Won 5-2
Sun 23rd Sun 23rdSepSep

Fulham

H Lost 1-2
Sun 30th Sep Newquay (League Cup - Rd1) A Lost 3-4
Sun 7th Oct Newquay H Lost 0-3
Sun 14th Oct Brighton & Hove Albion A Won 4-1
Sun 14th Oc

AFC Team Bath

(Somerset County Cup 1st Round)

A Won 2-0
Sun 4th Nov Reading Royals H Won 8-0
Sun 11th Nov West Ham Utd H Lost 0-2
Sun 18th Nov Team Bath A Lost 1-2
Sun 25th Nov

Colchester United

H Lost 1-3
Sun 16th Dec

Forest Green Rovers

FA Cup (3rd Round)

A Drew 3-3 Lost 5-6 on penalties
Sun 23rd Dec

Yeovil Town

(Somerset County Cup 2nd Round)

A Won 4-3
Sun 3rd Feb

Team Bath

H Won 4-1
Sun 10th Feb Barnet H Drew 1-1
Sun 17th Feb Larkhall  (Somerset County Cup 2nd Round) A Won 5-1
Sun 24th Feb Brighton & Hove Albion H Lost 1-2
Sun 2nd March Fulham A Drew 1-1
Sun 9th March Millwall A Won 2-0
Sun 30th March West Ham Utd A Won 2-1
Sat 12th April Drogheda Utd (Ireland) H Won 6-3
Sun 20th April Team Weston (Somerset County Cup Final  at Shepton Mallet FC) N 2:00pm
Sun 27th April Portsmouth A 2:00pm
Sun 4th May

Millwall

H 2:00pm
Sun 11h May Crystal Palace A 2:00pm
       



Reserves

FA Southern Premier Reserve League South (Division 2)  The FA

Date
Opponents
H/A KO/Result
Sun 9th Sep West Ham United H Won 4-1
Sun 16th Sep Portsmouth A Lost 1-4
Sun 23rd Sep Colchester (Res League Cup Rd1) H Lost 1-3
Sun 30th Sep Barnet H Drew 1-1
Sun 7th Oct Colchester United A Drew 3-3
Sun 14th Oct Crystal Palace H Lost 2-3
Sun 21st Oct Barnet H Lost 0-1
Sun 4th Nov Brighton & Hove Albion A Won 3-2
Sun 11 Nov Crystal Palace A Won 1-0
Sun 18th Nov Crystal Palace A Won 3-2
Sun 16th Dec Colchester United A Lost 1-2
Sun 6th Jan Colchester United H Won 8-2
Sun 13th Jan Fulham A Lost 2-4
Sun 27th Jan Fulham H Won 5-2
Sun 3rd Feb West Ham United A Drew 2-2
Sun 10th Feb Portsmouth A Lost 1-2
Sun 17th Feb Brighton & Hove Albion H Won 3-0
Sun 2nd Mar West Ham United A Lost 1-0
Sun 9th Mar Portsmouth H Drew 1-1
Sun 13th April Brighton & Hove Albion H Won 2-1
Sun 27th April Fulham H 2.00pm
Sun 4th May Barnet A 2.00pm
       



Development Squad

(This team is a separate Club with which we have good historic links)

South West Womens League Division 1 North  SWWFL

Date
Opponents
H/A KO/Result
Sun 16rd Sep

Ilminster Town

(FA Cup)

A Lost 0-3
Sun 7th Oct Swindon Spitfires A Won 5-2
Sun 21st Oct Swindon Town Res A Lost 0-4
Sun 21st Oct

Swindon Town Res

(Bristol Socerworld Cup)

H

Lost 1-2

after extra time

Sun 4th Nov Bradford Town H Won 4-1
Sun 18th Nov Chippenham Town H Lost 1-3
Sun 25th Nov Bristol Academy A A Lost 1-5
Sun 6th Jan Swindon Spitfires H Won 3-2
Sun 27th Jan

Cirencester Town

H Won 2-0
Sun 3rd Feb Bradford Town H Won 2-1
Sun 10th Feb

Bristol Academy A

H Lost 0-9
Sun 17th Feb Chippenham Town A Lost 0-3
Sun 24th Feb Stoke Lane Athletic A Won 6-2
Sun 2nd March Team Weston Reserves H Lost 0-6
Sun 9th March Swindon Town Reserves H Drew 0-0
Sun 23rd March Team Weston Reserves A Drew 1-1
Sun 30th March Downend Flyers A Lost 0-4
Sun 6th April Stoke Lane Athletic H Won 5-1
Sun 13th April Cirencester Town A Drew 1-1
Sun 20th April Downend Flyers H 2.00pm
       

 

Under 15's

Bristol Girls League

Date
Opponents
H/A KO/Result
Sun 9th Sept Swindon Town H Lost 4-5
Sun 23rd Sept Bitton H Lost 1-2
Sun 30th Sept Wooton Rovers A Won 8-2
Sun 7th Oct Almonsbury A Won 13-0
Sun 14th Oct Highworth H Won 3-0
Sun 4th Nov Bradford Town A Lost 2-6
Sun 11th Nov Westfield H Lost 1-6
Sun 18th Nov Team Weston A Lost 6-0
       
Sun 6th Jan Bitton A Won 2-1
Sat 12th Jan

Yeovil Town

(Somerset County U16 Cup)

A Lost 0-1
Sun 27th Jan Wooton Rovers H Won 5-0
Sun 3rd Feb Highworth A Drew 2-2
Sun 10th Feb Bradford Town H Lost 0-5
Sun 24th Feb Westfield A Lost 0-3
Sun 2nd Mar Swindon Town A Lost 3-2
Sun 16th Mar Almonsbury H Won 7-0
Sun 6th Apri Team Weston H 10:30am
     



Under 14's

Bristol Girls League

Date
Opponents
H/A KO/Result
Sun 9th Sept Yate Town H Won 7-3
Sun 16th Sept Portishead Juniors A Drew 1-1
Sun 23rd Sept AEK Boco H Won 1-0
Sun 30th Sept Fry Club A Drew 1-1
Sun 7th Oct Southmead H Won 5-0
Sun 14th Oct Bitton A Lost 0-5
Sun 4th Nov Downend Flyers H Drew 1-1
Sun 11th Nov Cadbury heath A Lost 0-8
Sun 18th Nov Swindon Spitfires H Lost 9-1
Sun 9th Dec Yate Town Town A A/W
Sun 16th Dec Portishead Juniors H Won 2-1
Sun 6th Jan AEK Boco A Lost 1-6
Sat 12th Jan

Frome Town

(Somerset U14 Cup)

A Lost 0-5
Sun 20th Jan Southmead A A /W
Sun 3rd Feb Bitton H Lost 2-5
Sun 10th Feb Downend Flyers A Lost 0-1
Sun 17th Feb Swindon Spitfires A H/W
Sun 16th March Fry Club H Won 2-0
TBA:- Cadbury Heath(H)



Under 12's

Bristol Girls League

Date
Opponents
H/A KO/Result
Sun 9th Sept Southmead H Won 25-0
Sun 16th Sept AEK Boco 'C' A Won 4-0
Sun 23rd Sept Cadbury Heath H Lost 0-4
Sun 30th Sept AEK Boco 'A' A Won 3-1
Sun 7th Oct Thornbury Falcons H Won 2-1
Sun 14th Oct Team Weston A Won 14-0
Sun 4th Nov Nailsea Town H Won 9-0
Sun 11th Yate Town A Won 4-0
Sun 18th Nov AEK Boco 'B' A Won 3-0
Sun 16th Dec Shirehampton Colts H Won 1-0
Sun 6th Jan Southmead A Won 13-1
Sun 27th Jan AEK Boco 'C' H Drew 1-1
Sun 3rd Feb AEK Boco 'A' H Won 4-0
Sun 10th Feb Thornbury Falcons A Won 5-1
Sun 24th Feb Team Weston H am
Sun 2nd Mar Nailsea Town A Won 5-0
Sun 9th Mar Yate Town H Drew 0-0
Sun 30th Mar Portishead Juniors A am
Sun 13th April

AEK Boco 'A'

BGL U12 Cup Semi-Final

A am
Sun 19th April Team Weston H am
Sun 27th April Shirehampton Colts A am
       
       
 

TBA:- AEK Boco 'B' (H)

Cadbury Heath (A) Portishead Juniors (A)

   
       



Under 11's  

Bristol Girls League

Date
Opponents
H/A KO Time
Sun 14th Sept Londgwell Green 'A' H Lost 1-2
Sun 30th Sept Thornbury Falcons A Lost 2-4
Sun 7th Wooton Rovers H Won 2-1
Sun 14th Oct AEK Boco 'A' A H/W
Sun 4th Nov Bristol Central H Lost 2-4
Sun 11th Nov Portishead Juniors 'A' A Won 4-1
Sun 18th Nov Downend Flyers H Won 4-1
Sun Dec 16th Longwell Green 'A' A Drew 2-2
Sun 3rd Feb AEK Boco 'A' H Lost 2-3
Sun 10th Feb Bristol Central A Lost 0-5
Sun 9th Mar Downend Flyers A Lost 0-1
Sun 30th Mar Wooton Rovers A am
Sun 6th April Portishead Juniors 'A' H am
  TBA:- Thornbury Falcons (H)    
       

 

Under 10's

Bristol Girls League

Date
Opponents
H/A
KO Time
Sun 9th Sept Longwell Green H Won 6-0
Sun 23rd Sept Ashton Girls 'A' A Won 1-0
Sun 30th Sept Brislington Juniors H Won 4-1
Sun 7th Oct AEK Boco 'A' A Won 3-0
Sun 14th Oct Cadbury Heath H Lost 0-1
Sun 4th Nov Frampton Rangers A Drew 0-0
Sun11th Nov Ashton Girls 'B' H Won 4-0
Sun 18th Nov AEK Boco 'B' A Lost 2-3
Sun 25th Nov Portishead Juniors H Won 2-0
Sun 16th Dec Warmley Rangers A Drew 1-1
Sun 6th Jan St Nicholas A Lost 0-13
Sun 6th Jan Team Weston H Won 3-0
       
  Play-Off Fixtures    
Sun 27th Jan Ashton Girls 'A' H Lost 0-3
Sun 3rd Feb Cadbury Heath A Drew 2-2
Sun 10th Feb AEK Boco 'B' H Won 2-1
Sun 24th Feb St Nicholas H Lost 0-1
Sun 2nd March Team Weston A Won 4-1
       


Click here to see previous seasons fixtures.


Copyright 2002 Keynsham Town Ladies Football Club